Eko-domy, budownictwo przyszłości

Jak powszechnie wiadomo dom to nie tylko budynek, to miejsce które tworzą ludzie, a dokładniej nasza rodzina. Miejsce gdzie czujemy się dobrze i bezpiecznie. Robimy wszystko żeby komfort naszego życia w tym miejscu był na jak najwyższym poziomie.

Cel ten możemy osiągnąć budując dom ekologiczny, energooszczędny i inteligentny. Dbając nie tylko o tu i teraz, ale z myślą o naszych dzieciach i kolejnych pokoleniach. Aby nasz dom właśnie taki był warto pomyśleć o zainwestowaniu w nowoczesne instalacje takie jak: pompa ciepła, rekuperacja, panele słoneczne czy też przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Czy warto instalować oczyszczalnię?

Początkowo takie inwestycje mogą się wydawać wysokim, a nawet zbędnym wydatkiem, jednak dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych rozwiązań koszty eksploatacji ekologicznego domu są stosunkowo niewielkie w stosunku do domu tradycyjnego.

O ile panele słoneczne czy tez pompa ciepła nie wymaga dalszych nakładów finansowych po ich zamontowaniu (nie licząc późniejszych serwisów), o tyle zakładając przydomową oczyszczalnię ścieków musimy o nią dbać w odpowiedni sposób, tak aby spełniała swoją funkcję.

Jak dbać o szambo i oczyszczalnię?

Bardzo ważną rolę pełnią tu tabletki do szamba. Są to obojętne chemicznie preparaty biologiczne. Stosujemy je głównie w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu jaki mógłby się wydobywać z oczyszczalni. Tabletki te składają się przede wszystkim z żywych, bezpiecznych dla zdrowia kultur bakterii. Tabletki do szamba maja na celu rozkład białka, tłuszczów, papieru czy też detergentów. Dodatkowo udrażniają przewody kanalizacyjne. Do głównych zalet preparatu można zaliczyć obok pozbycia się przykrego zapachu, znacznie rzadszą potrzebę wywożenia nieczystości (dzięki czemu odczuwamy również korzyści finansowe), a także dbanie o środowisko.

Preparat mikrobiologiczny do szamb i oczyszczalni

Jak używać preparatów do szamba?

Pozostaje jeszcze kwestia jak prawidłowo używać tabletki do szamba? Otóż to nie jest nic trudnego. Należy pamiętać aby w odstępach około dwutygodniowych wrzucić tabletkę do muszli klozetowej lub bezpośrednio do zbiornika ze ściekami. Należy też uważać na to jakich detergentów używamy do dbania o naszą toaletę, gdyż niektóre z popularnych środków dezynfekujących osłabiają działanie tabletki do szamba, zabijając zawarte w nich bakterie.

Decydując się na budowę domu o charakterze ekologicznym możemy również liczyć na liczne dofinansowania, gminy często oferują dopłaty do zakupu paneli słonecznych czy też wymiany pieca. Ofertę dopłaty do przedsięwzięć ekologicznych mają w swojej ofercie również banki.

Budując nasz wymarzony dom musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za przyszłe pokolenia, dlatego warto je tworzyć z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *