W zgodzie z naturą

Miłośnicy mieszkania za miastem i działek letniskowych znają uroki życia na łonie natury i w zgodzie z jej rytmem i potrzebami, co nie jest proste i łatwe, jak się okazuje do realizacji w życiu codziennym.

Bolączką okazuje się chemia domowa, niszcząca florę bakteryjną w wodzie i gruncie. Rozwiązaniem w ostatnich latach stało się szambo, które dzięki specjalnym preparatom przeprowadza oczyszczanie ścieków w sposób ekologiczny, nie niszczący naturalnych walorów ziemi i wody.

Procedury, dzięki którym szambo umożliwia oczyszczanie, okazują się być źródłem nowej wiedzy dla człowieka i wymuszają zmiany w stylu życia, każdorazowy namysł nad używaniem detergentów, płynów i proszków chemicznych, mających wpływ na stan środowiska naturalnego i funkcjonowanie szamba.

Preparaty umożliwiające oczyszczanie są delikatne, zawarte w nich bakterie wrażliwe są na każdy przejaw zaniedbania środowiska przez człowieka. Szambo wymaga zdobycia wiedzy o istocie jego funkcjonowania, staranności, czujności ekologicznej i chęci zmiany własnych przyzwyczajeń.

Głównym problemem jest pranie w proszkach, które niszczą florę bakteryjną szamba. Tutaj przydać się może wiedza ekologiczna lub o tradycyjnych sposobach prania np. w łupinach ziemniaków lub w wodzie spod ziemniaków, stosowanych przez nasze praprababki. Podobnie z myciem talerzy i włosów, kąpieli w płynach, nie do wiary jak wiele chemii jest w naszym życiu.

Szambo ekologiczne staje się więc symbolem czasów współczesnych, dążenia człowieka do odzyskania więzi z naturą. Preparaty można zakupić, ale to nie jest gwarancją poprawnego funkcjonowania naszego domu pod względem ekologicznym. czystość, oczyszczanie, staranność i konsekwencja powinny być hasłami współczesnego człowieka, realizowanymi na co dzień. Problemem jest w tym przypadku także ekologiczna świadomość naszych sąsiadów i znajomych.

Co z tego, że sami dbamy o nasze ścieki, kiedy nie robią tego nasi goście, wylewający mydliny do muszli klozetowej i nasi sąsiedzi, stosujący chemię we własnych domach. A więc nie tylko budzenie naszej samoświadomości, ale też współdziałanie sąsiedzkie dla dobra natury, wzajemne napędzanie dobrych praktyk w ludzkich siedliskach to inspirująca rola, jaką pełni nasze przydomowe szambo, tkwiące sobie cichutko w kąciku, nie narzucające swojej obecności a zarazem wyznaczające całej rodzinie zadania do wykonania, edukujące wszystkie pokolenia, dające nadzieję na przyszłość bez nadmiaru chemii i zabójczych dla natury procedur.

Preparat do szamba

Preparaty z naturalnymi bakteriami uświadamiają też, że jesteśmy cząstką przyrody i każdy, najmniejszy nawet twór przyrody ma swoje znaczenie i niesie pożytek dla człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *